YouTube'dan Nasıl Para Kazanılır?
İnternetten Para Kazanma

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar popüler olan ve içerik üreticilerine ciddi miktarda paralar kazandıran bir sosyal medya platformudur. YouTube üzerinden hem Google Adsense servisi ile hem de diğer yöntemlerle para kazanmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de en çok bilinen kanallardan biri olan Ruhi Çenet, 2013 yılından 2018 yılına kadar sadece Adsense ile 500.000 TL’nin üzerinde para kazandığını açıklamıştı. Bu miktara diğer marka sponsorluklarından kazandığı paralar dahil değil. En az bir bu kadar daha parayı marka sponsorlukları ile kazanmış olabileceği tahmin ediliyor.

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube’dan nasıl para kazanılır, biz YouTube ile hangi yöntemlerle para kazanabiliriz bunlardan bahsedeceğiz. YouTube kanalından para kazanmak denildiğinde ilk akla Adsense ile para kazanmak geliyor, önce bunu detaylıca anlatalım.

Adsense ile YouTube Üzerinden Para Kazanmak

Google’ın Adsense servisi reklam yayıncılarının verdiği reklamları zengin içeriklere sahip web sitelerinde ve YouTube kanallarında yayınlamaya olanak sağlayan bir servistir. Bizde bu servisi kullanarak YouTube’dan para kazanabiliriz. YouTube’dan para kazanmak için tek yöntem Adsense değildir, diğer yöntemleri de aşağıda yazacağım. Adsense ile Youtube’dan para kazanmak için YouTube kanalımızın aşağıdaki şartları karşıladığından emin olmalıyız.

  • 12 Ay içerisinde 4.000 saate denk gelecek sürede videolarımızın izlenmesi.
  • Kanalımızda 1.000 abone sayısına sahip olmak.

Eğer kanalınız bu iki temel özelliği karşılıyorsa ve istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ediyorsa sizde Adsense ile para kazanmak için YouTube’a başvurabilirsiniz.

Adsense ile para kazanmada en etkili konu kanaldaki videoların içerikleri ve kanalın genel istikrarlılığıdır.

YouTube’dan Sponsorluklar İle Para Kazanmak

YouTube’da kanalınızda ürün incelemeleri yapıyorsanız ya da tüketicilere hitap edebilecek herhangi bir konuda içeriğiniz varsa marka sponsorlukları alabilirsiniz. Aslında marka sponsorlukları neredeyse her alanda mümkün olabiliyor.

Örneğin web tasarımı ve programlama konularında insanlara bilgi veren içerikler ürettiğimi varsayalım. Eğer iyi içerik üretip güzel bir izlenme yakalamışsam, bu alanda sponsor olarak hosting firmaları ile görüşebilirim. Hatta siz içeriğinizi üretmeye devam edin, onlar size reklam ve sponsorluk için ulaşacaklardır 🙂 .

Viral Reklamlar İle Youtube’dan Para Kazanma

Viral reklamlar günümüzde en değerli reklam türlerinden birisidir. YouTuber’lar zaman içerisinde takipçileri için güvenilir bir bilgi kaynağı haline geliyor. Güvendikleri kişilerden markaların reklamının çaktırmadan yapılması bilinç altında reklamı yapılan markanın da güvenilirliğini güçlendiriyor. Viral reklam için fiyat almak istediğinizde 500.000 abonesi bulunan bir kanalda ürün veya oyun tanıtımı yaptırmanın ücreti 5.000-3.000 TL arasında değişiyor. 2 milyon ve üzeri abone sayısına sahip olan kanallarda ise tek bir tanıtım yaptırmak 15.000-20.000 TL ücretlere kadar çıkabiliyor. YouTuber’lar Adsense ile 1-2 ayda kazanabilecekleri parayı sadece bir viral reklam içeren video ile kazanabiliyorlar.

Article written by Şeyma Subaşı

En donanımlı kolay para kazanma yolları araştırmacısı. Kendi internetten kolay para kazanma yöntemlerini araştırmaya adamış bir bilim insanı. Hatta o bir aydın :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir