Freelance içerik Editörlüğü Para Kazanma - Maaşları - Kazançları
Evde İş İmkanları

Freelance İçerik Editörlüğü ile Para Kazanmak

Freelance İçerik Editörlüğü ile Para Kazanmak

Kompozisyon yazma konusunda yetenekliyseniz, en azından düzgün bir Türkçe ile okunaklı uzun yazılar yazabiliyorsanız freelance içerik editörlüğü yaparak para kazanabilirsiniz. Evinizde çayınızı yudumlarken blog yazıları, haberler yazarak para kazanmak istemez misiniz? Bu yazımızda freelance makale yazarlığı için gerekenlerden ve freelance içerik editörlerinin kazançlarından bahsedeceğiz.

Freelance içerik editörlüğü günümüzde oldukça yaygınlaşan evde internetten çalışma yöntemlerinden birisidir. Freelance içerik editörlüğü yaparak para kazanmak tabii ki mümkündür, genellikle ek iş olarak evden çalışarak yapılır.

Freelance İçerik Editörü Olmak İçin Ne Gerekiyor?

İçerik editörlüğünün bir diploması ya da bölümü yoktur. Düzgün bir Türkçe ile okunaklı yazılar, ilgi çekici içerikler üretebiliyorsanız içerik editörlüğü yapabilirsiniz. Biz bu yazımızda freelance olarak makale editörlüğü yapmak için ne gibi temel bilgilere sahip olmamız gerektiğinden bahsedeceğiz. En temel gereksinimlerden şöyle kısaca bahsedelim.

Türkçe Temel Yazım Kurallarının Benimsenmesi: Özellikle de-da eklerinin düzgün yazımı çok önemlidir 🙂 . Okurun yorulmadan, sıkılmadan okumasını sağlayacak kadar düzgün yazı yazabiliyor olmalısınız.

SEO Kurallarının Öğrenilmesi: SEO Nedir kısaca bahsedelim. Açılımı Search Engine Optimisation yani Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur. Yazılarımızı SEO kurallarına uygun yazarsak arama motorlarında ilk sayfada üst sıralara çıkmasını sağlayabiliriz. Makalelerimizin üst sıralara çıkabilmesi oldukça değerlidir. İçerik editörü arayan firmaların pek çoğu SEO kurallarına uygun yazım yapılmasına oldukça önem göstermektedir.

İyi Araştırma Yapabilmek: Yazı yazacağınız konu hakkında hiç bilginiz olmasa da sorun yok ama yazıya başlamadan önce konuyu iyice araştırıp o konu hakkında bilgi edinmelisiniz. Öyle yarım yamalak bilgiler değil, iyice anlayabilirseniz yazı yazabilirsiniz.

İngilizceden Çeviri Yapabilmek: Bu opsiyonel bir ihtiyaçtır :). Bazı firmalar ingilizce haber ve blog kaynaklarından çeviri yapmanıza izin verirler. Yani direkt birebir çevirmezsiniz ama kendi yorumunuzla o yazıdan ilham alarak çevirebilirsiniz.

Özgün Yazılar Yazmak: En önemli yeteneğimiz bu olmalı. Kendinize özgün yazılar yazmalısınız. Makalenizi direkt olarak bir yerlerden alıntı yaparsanız yazınızın özgün olmadığı anlaşılacağı için çalıştığınız firma yazıyı kabul etmeyecektir.

Freelance İçerik Editörlüğü Ne Kadar Para Kazandırıyor?

Eğer bir veya birdan fazla firmaya bağlı olarak freelance çalışmak istiyorsanız genel olarak firmaların belirlediği fiyatlar vardır. Bunlardan benim bizzat çalıştığım firmalardan birinin fiyatlarını yazıyorum. Diğer firmalarda bu ücretler daha fazla ya da az olabilir. Benim çalıştığım firma bu ücretleri veriyor.

  • Blog içeriği ücreti: 12 TL (300 kelime veya üzeri)
  • Haber ve liste ücreti: 6 TL (150 kelime veya üzeri)
  • Galeri ücreti: 5 TL

Alexa Türkiye sıralamasında ilk 100 içerisinde olan bir teknoloji portalının ücretleri bu şekilde. İçerik editörlüğü için genellikle saatlik ücretlendirme yapılmaz bu şekilde belirli fiyatları vardır. Cumartesi ve pazar günü tatili yapmak gibi şeyler size bağlı olduğundan müsait olduğunuz her an, gece gündüz yazı yazıp içerik üretebilirsiniz. Diğer freelance işlerde de olduğu gibi kazandığınız para sabit değildir ve tamamen sizin üretkenliğinize bağlıdır.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim. 🙂

Article written by Şeyma Subaşı

En donanımlı kolay para kazanma yolları araştırmacısı. Kendi internetten kolay para kazanma yöntemlerini araştırmaya adamış bir bilim insanı. Hatta o bir aydın :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir