Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanma
Evde İş İmkanları

Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanma

Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanma

Amazon’un 2005 yılında hizmete sunduğu web servisi olan Mechanical Turk sistemi ile basit sanal işler yaparak kolayca para kazanabilirsiniz. Amazon Mechanical Turk sisteminde sizden genellikle veri toplama, anket yapma, içerik denetimi gibi insanlar için basit ama makineler için zor olan işlemleri yapmanız isteniyor.

Sistem iki tip farklı kullanıcıyı barındırıyor; bunlar işçi ve talepçiler. Talepçiler sisteme görevleri ve göreve karşılık para miktarını giriyorlar. Ardından sisteme giren işçilerden bu işleri belirlenen para miktarı karşılığında yapması bekleniyor. Yaptığınız işler çok yüksek paralar vermiyor, fakat vaktinizin çoğunu bu sistemde geçirirseniz elle tutulur miktarda paralar kazanabilmeniz mümkündür. Ayrıca herkes için oldukça kolay bir para kazanma yöntemidir.

Sistemde örnek olararak şöyle bir görev var; belirtilen YouTube kanallarına girip, iletişim sayfasındaki mail adresini kopyalayıp istenilen yere yapıştırılması. Bu basit görevi tamamlayarak ufak miktarlarda para kazanabiliyorsunuz.

Amazon Mechanical Turk ile Para Kazanma İpuçları

Amazon MTurk sistemini uzun zamandır kullananlardan öğrendiğimiz bilgilere göre aşağıdaki ipuçlarını izlerseniz Amazon MTurk ile daha güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

  • İlk başladığınız günlerde para kazanmaya oynamayın, yani ilk amacınız kabul edilen iş sayısını artırıp, kabul edilen iş yüzdesini %95 üzerinde tutmak olmalı. Bunun amacı şudur; daha iyi paralar kazandıran işleri alabilmeniz için alt limitler koyulabiliyor. Örneğin 100 kabul edilmiş iş sayısı olan kullanıcılar katılsın denilebiliyor. Yani özetle güvenilirliğinizi artırırsanız daha kazançlı işlere ulaşabilirsiniz.
  • Dakikada 10 centten daha az ödeme yapan işler vakit kaybıdır. Başarı performansınızı artırırken bu işleri kabul edebilirsiniz; fakat para kazanmak için mantıksızdır.
  • Haftaiçi gündüz iş saatlerinde hatta sabah erken saatlerde daha güzel işler yakalayabilirsiniz.
  • Amazon MTurk tarayıcı eklentileri ile işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. MTurk yurtdışında yaygın olarak kullanıldığından işleri kolaylaştırmak için web tarayıcılarına çeşitli eklentiler hazırlanmıştır. Bu eklentiler mutlaka sizinde işinize yarayacaktır. Reddit’teki r/mturk boardı tarayıcı eklentilerini bulmanızı sağlar.

Sisteme başladığınız ilk ay birinci maddede bahsettiğimiz gibi kabul edilen iş yüzdenizi %95 üzerinde tutup en az 1000 kabul edilen hit sayısına ulaşabilirseniz, ilerleyen zamanlarda daha iyi işler yakalayıp günde 2-5 saat arası çalışarak 10-20 dolar arası kazançlar sağlayabilirsiniz.

Article written by Şeyma Subaşı

En donanımlı kolay para kazanma yolları araştırmacısı. Kendi internetten kolay para kazanma yöntemlerini araştırmaya adamış bir bilim insanı. Hatta o bir aydın :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir